Ligestillingsafdelingen. (Kaldet ligestillingsministeriet). Nedlagt 3. februar 2014.

Vist 899 gange.
Ligestillingsafdelingen. (Kaldet ligestillingsministeriet)
Stormgade 2-6,
1470 K√łbenhavn K.
Tlf.: 22688565
E-mail: lige@ams.dk

Ligestillingsafdelingen i Ministeriet for Ligestilling og Kirke arbejder med ligestilling på tværs af ministerområderne. Det er imidlertid de enkelte ressortministrier, som har ansvar for ligestilling inden for deres eget område.
Ligestillingsafdelingens opgave er derfor i h√łj grad at koordinere regeringens ligestillingsarbejde og udstikke rammen for den overordnede ligestillingspolitik.
Lov om ligestilling af m√¶nd og kvinder, Ligebehandlingsn√¶vnet og Lov om Ligebehandlingsn√¶vnet, og vielsesritualer h√łrer under ministeriet.

I forbindelse regeringsomlægningen den 3. februar 2014, som statsminister Helle Thorning-Schmidt, Socialdemokraterne foretog på grund af, at Socialistisk Folkeparti (SF) udtrådte af regeringen den 30. januar 2014, blev ministeriet nedlagt.
Ligestillingsafdelingen med tilh√łrende sagsomr√•det blev overf√łrt til Social-, B√łrne- og Integrationsministeriet, der samtidig blev √¶ndret til: Ministeriet for B√łrn, Ligestilling, Integration og Sociale Forhold.

Ministre i de seneste år
Fra Til Minister
Den 28. november 2016 oprettede statsminister Lars L√łkke Rasmussen, Venstre, Ministeriet for ligestilling og nordisk samarbejde. Senere udvidet til ogs√• at omfatte fiskeri. Ministeriet organisatorisk placeret under Udenrigsministeriet.
3. oktober 2011 3. februar 2011 Manu Sareen – Det Radikale Venstre – som kirke- og ligestillingsminister
23. februar 2010 3. oktober 2011 Lykke Friis – Venstre – som Klima- og energiminister og minister for ligestilling
7. april 2009 23. februar 2010 Inger St√łjberg – Venstre – som besk√¶ftigelses- og ligestillingsminister
12. september 2008 3. april 2009 Karen Jespersen – Venstre
2. august 2004 12. september 2007 Eva Kjer Hansen – Venstre
27. november 2001 2. august 2004 Henriette Kjær РKonservative
21. december 2000 27. november 2001 Lotte Bundsgaard – Socialdemokraterne
27. september 1999 21. december 2000 Jytte Andersen – Socialdemokraterne