Sundheds- og Ældreministeriet.

Vist 209 gange.
Sundheds- og Ældreministeriet
Holbergsgade 6,
1057 K√łbenhavn K.
Tlf: 72269000
sum@sum.dk

Sundheds- og Ældreministeriet har bl.a. Styrelsen for Patientsikkerhed, Statens Serum Institut, Sundhedsstyrelsen og Sexologisk Klinik under sig. Ministeriet er tillige sekretariat for Det Etiske Råd og Den Nationale Videnskabsetiske Komité.

Ministeriet har dermed stor betydning i relation til transpersoners forhold.

Ministre i de seneste år
Fra Til Minister
27. juni 2019   Magnus Heunicke – Socialdemokratiet – som Sundheds- og √Üldreminister
11. maj 2017 27. juni 2019 Ellen Trane N√łrby – Venstre – som sundhedsminister efter barsel
20. februar 2017 11. maj 2017 Karen Ellemann – Venstre – fungerende sundhedsminister pga., at Ellen Trane N√łrby afvikler barsel
28. november 2016   Ellen Trane N√łrby – Venstre – som sundhedsminister
28. november 2016   Thyra Frank – Liberal Alliance – som √¶ldreminister
19. juni 2015 28. november 2016 Sophie L√łhde – Venstre – som sundheds- og √¶ldreminister
3. februar 2014 19. juni 2015 Nick Hækkerup РSocialdemokraterne Рsom sundheds- og forebyggelsesminister
3. oktober 2011 3. februar 2014 Astrid Krag – SF – som sundheds- og forebyggelsesminister
23. februar 2010 3. oktober 2011 Bertel Haarder – Venstre – som indenrigs- og socialminister
7. april 2009 23. februar 2010 Karen Ellemann – Venstre – som indenrigs- og sundhedsminister
23. februar 2007 27. november 2001 Karen Jespersen РVenstre Рsom velfærds- og ligestillingsminister
23. november 2007 23. februar 2010 Jakob Axel Nielsen – Konservative – som indenrigs- og socialminister
27. november 2001 23. november 2007 Lars L√łkke Rasmussen – Venstre – som indenrigs- og socialminister

Historik
  • Den 23. november 2007 blev det dav√¶rende Indenrigs- og Socialministerie omdannet til Velf√¶rdsministeriet ved statsminister, Anders Fogh Rasmussens regeringsrokade. Ministeriet havde ligestillingsomr√•det under sig.
  • Den 7. april 2009 blev Velf√¶rdsministeriet omd√łbt til Indenrigs- og Socialministeriet ved statsminister, Lars L√łkke Rasmussens regeringsrokade. Ved samme lejlighed blev ligestillingsomr√•det overgivet til Besk√¶ftigelses- og Ligestillingsministeriet.
  • Den 23. februar 2010 blev Indenrigsministeriet udskilt fra Indenrigs- og Socialministeriet og blev til Indenrigs- og Sundhedsministeriet.
  • Den 5. oktober 2011 √¶ndrede ministeriet navn til Sundheds- og Forebyggelsesministeriet p√• grund af resortoml√¶gninger foretaget af den regering, som Helle Throning-Schmidt, Socialdemokraterne sammen med SF og Det Radikale Venstre dannede, som f√łlge af resultatet af folketingsvalget den 15. september 2011.
  • Den 19. juni 2015 blev Sundheds- og Forebyggelsesministeriet omdannet til Sundheds- og √Üldreministeriet, idet Venstre efter folketingsvalget den 19. juni 2015 dannede regering.
  • Den 28. november 2016 dannede Lars L√łkke Rasmussen sin regering III med deltagelse af Liberal Alliance og Det Konservative Folkeparti.
    Herunder fik ministeriet to ministre: En sundhedsminister og en ældreminister.