Sundheds- og Forebyggelsesministeriet. Historisk ‚Äď ikke g√¶ldende. 19. juni 2015.

Vist 417 gange.
Sundheds- og Forebyggelsesministeriet
Holbergsgade 6,
1057 K√łbenhavn K.
Tlf: 72269000
sum@sum.dk

Sundheds- og Forebyggelsesministeriet bl.a. Patientombuddet, Statens Serum Institut og Sundhedsstyrelsen. Sexologisk Klinik h√łrer s√•ledes ogs√• under ministeriet. Ministeriet er tillige sekretariat for Det Etiske R√•d og Den Nationale Videnskabsetiske Komit√©.

Ministeriet har dermed stor betydning i relation til transpersoners forhold.

Sundheds- og Forebyggelsesministre i de seneste år
Fra Til Minister
19. juni 2015   Historisk ‚Äď ikke g√¶ldende. 19. juni 2015.
3. februar 2014 19. juni 2015 Nick Hækkerup РSocialdemokraterne Рsom sundheds- og forebyggelsesminister
3. oktober 2011 3. februar 2014 Astrid Krag – SF – som sundheds- og forebyggelsesminister
23. februar 2010 3. oktober 2011 Bertel Haarder – Venstre – som indenrigs- og socialminister
7. april 2009 23. februar 2010 Karen Ellemann – Venstre – som indenrigs- og sundhedsminister
23. februar 2007 27. november 2001 Karen Jespersen РVenstre Рsom velfærds- og ligestillingsminister
23. november 2007 23. februar 2010 Jakob Axel Nielsen – Konservative – som indenrigs- og socialminister
27. november 2001 23. november 2007 Lars L√łkke Rasmussen – Venstre – som indenrigs- og socialminister

Historik
  • Den 23. november 2007 blev det dav√¶rende Indenrigs- og Socialministerie omdannet til Velf√¶rdsministeriet ved statsminister, Anders Fogh Rasmussens regeringsrokade. Ministeriet havde ligestillingsomr√•det under sig.
  • Den 7. april 2009 blev Velf√¶rdsministeriet omd√łbt til Indenrigs- og Socialministeriet ved statsminister, Lars L√łkke Rasmussens regeringsrokade. Ved samme lejlighed blev ligestillingsomr√•det overgivet til Besk√¶ftigelses- og Ligestillingsministeriet.
  • Den 23. februar 2010 blev Indenrigsministeriet udskilt fra Indenrigs- og Socialministeriet og blev til Indenrigs- og Sundhedsministeriet.
  • Den 5. oktober 2011 √¶ndrede ministeriet navn til Sundheds- og Forebyggelsesministeriet p√• grund af resortoml√¶gninger foretaget af den regering, som Helle Throning-Schmidt, Socialdemokraterne sammen med SF og Det Radikale Venstre dannede, som f√łlge af resultatet af folketingsvalget den 15. september 2011.