Lovforslag L 74 af 24. februar 2005 til sundhedslov. Vedtaget.
Den 24. februar 2005 fremsatte Indenrigs- og sundhedsminister, Lars L√łkke Rasmussen (V) L 74 - Samling 2004-05 (2. samling) - forslag til sundhedslov. Lovforslaget blev vedtaget den 16. juni 2005. Resum√© Det er med lovforslaget hensigten at fasts√¶tter den nye struktur m.v. p√• sundhedsomr√•det p√• baggrund af ...
Vis forekomsten
Spgsm. 285 af 2. april 2007 om, hvad der kan g√łre for at lette transseksuelles muligheder for at f√• en nemmere tilv√¶relse. Svar 14. maj 2007.
Justitsministeren og Indenrigs- og sundhedsministeren fik begge den 2. april 2007 stillet sp√łrgsm√•l 285 - Retsudvalget. Alm. del Samling 2006-07 - om, hvad der kan g√łre for at lette transseksuelles muligheder for at f√• en nemmere tilv√¶relse, idet der henvistes til en i sp√łrgsm√•let vedlagt artikel, hvis ...
Vis forekomsten
B 142. Spgsm. 4 den 24. maj 2007 om, hvem der er myndighed i forhold til, om en person kan f√• foretaget og betalt en k√łnsskifteoperation. Svar 29. juni 2007.
Den 24. maj 2007 stillede Sundhedsudvalget under behandling af beslutningsforslag B 142 sp√łrgsm√•l nr. 4 - Alm. del Samling: 2006-07 - om hvem der har den afg√łrende myndighed i forhold til, om en person kan f√• foretaget og betalt en k√łnsskifteoperation, til indenrigs- og sundhedsminister, Lars L√łkke ...
Vis forekomsten
B 142. Spgsm. 28 den 12. juni 2007 om der normalt g√•r to eller flere √•r inden en afg√łrelse p√• √łnske om k√łnsskifteoperation. Svar 29. juni 2007.
Den 12. juni 2007 stillede Sundhedsudvalget under behandling af beslutningsforslag B 142 sp√łrgsm√•l nr. 28 - Alm. del Samling: 2006-07 - om det er korrekt, at der normalt g√•r 2 eller flere √•r f√łr personer, der √łnsker k√łnsskifteoperation, f√•r Sundhedsstyrelsens afg√łrelse til indenrigs- og ...
Vis forekomsten
B 142. Bilag 5. Spgsm. 31. Jytte Witts henvendelse den 25. juni 2007 til Sundhedsudvalget. Spgsm. til ministeren den 29. juni 2007. Svar den 27. september 2007.
I Folketingets journal over bilag til beslutningsforslag B 142 er bilag 5 anf√łrt som "Internt - ikke offentligt tilg√¶ngeligt dokument". Det fremg√•r imidlertid af Sundhedsudvalgets sp√łrgsm√•l 31 til Indenrigs- og Sundhedsministeren, at bilag 5 er fra E.J. og J.W. Det kan dermed fastsl√•s, at bilag 5 er fra ...
Vis forekomsten
B 142. Bilag 6. Spgsm. 32. Birgit M√łllers henvendelse af 5. juli 2007 til Sundhedsudvalget om K-M. Spgsm. til ministeren den 9. juli 2007. Svar den 27. september 2007.
Birgit M√łller fremsendte 5. juli 2007 en skrivelse i anledning af beslutningsforslag B 142 om KtM'er til Sundhedsudvalget, der den 9. juli 2007 i spgsm. nr. 32 til indenrigs- og sundhedsministeren, Lars L√łkke Rasmussen, om at kommentere henvendelsen, hvilket skete i svar af 27. september 2007. Indhold ...
Vis forekomsten
B 142. Bilag l7. Spgsm. 39. Freja Nordams henvendelse af 16. juli 2007 til Sundhedsudvalget. Sp√łrgsm√•l 39 derom til ministeren. Svar den 27. september 2007.
Freja Nordam fremsendte den 16. juli 2007 i anledning af beslutningsforslag B 142 en skrivelse til Sundhedsudvalget, der den 19. juli 2007 i spgsm. nr. 39 bad indenrigs- og sundhedsministeren, Lars L√łkke Rasmussen, om at kommentere henvendelsen, hvilket skete i svar af 27. september 2007. Indhold Henvendelsen ...
Vis forekomsten
B 142. Bilag 8. Spgsm. nr. 40. Solveig Lerches bem√¶rkninger af 19. juli 2007 til Sundhedsudvalget. Sp√łrgsm√•l 40 derom til ministeren. Svar den 27. september 2007.
Solveig Lerche fremsendte den 19. juli 2007 i anledning af beslutningsforslag B 142 en skrivelse til Sundhedsudvalget, der den 20. juli 2007 i spgsm. nr. 40 bad indenrigs- og sundhedsministeren, Lars L√łkke Rasmussen, om at kommentere henvendelsen, hvilket skete i svar af 27. september 2007. Indhold Henvendelsen ...
Vis forekomsten
B 142. Bilag nr. 9. Spgsm. nr. 41. Sascha Natascha Bosses henvendelse af 23. juli 2007 til Sundhedsudvalget. Sp√łrgsm√•l 41 derom til ministeren. Svar den 27. september 2007.
Sascha Natascha Bosse fremsendte den 23. juli 2007 i anledning af beslutningsforslag B 142 en skrivelse vedh√¶ftet to bilag til Sundhedsudvalget, der den 26. juli 2007 i spgsm. nr. 41 bad indenrigs- og sundhedsministeren, Lars L√łkke Rasmussen, om at kommentere henvendelsen, hvilket skete i svar af 27. september ...
Vis forekomsten
B 142. Bilag 10. Spgsm. nr. 42. Henvendelse fra S.J.J. (Sascha Jane Johansen) til Sundhedsudvalget af 30. juli 2007. Sp√łrgsm√•l 42 til ministeren. Svar den 27. september 2007.
S.J.J., der er identisk med Sascha Jane Johansen, fremsendte den 30. juli 2007 i anledning af beslutningsforslag B 142 en skrivelse til Sundhedsudvalget, der den 31. juli 2007 i spgsm. nr. 42 bad indenrigs- og sundhedsministeren, Lars L√łkke Rasmussen, om at kommentere henvendelsen, hvilket skete i svar af 27. ...
Vis forekomsten
K√łn som infrastruktur. En kulturanalyse af kontroverserne omkring k√łnsopdelingen af borgere i Danmark anskuet fra et infrastrukturperspektiv. Beate Sl√łk-Andersen oktober 2010.
Hvordan kan aktuelle kritikker af CPR-nummerets k√łnsopdeling af borgerne anskues som udfordringer og forhandlinger af standardiserede klassifikationer af k√łn? Og hvordan kan dette ses i relation til k√łnsopdelingens indlejring i en infrastruktur? Ud fra denne problemformuleringen, har Beate Sl√łk-Andersen ...
Vis forekomsten
Antal k√łnsskifteoperationer m.v. fra 1951 til 2012.
Det m√• desv√¶rre konstateres, at der ikke foreligger ordentlige statistiske oplysninger om antallet af k√łnsskifteoperationer i Danmark. Forskellige myndigheder og institutioner har uafh√¶ngigt af hinanden nogle tal derom. Tallene er ikke indsamlet kontinuerligt og heller ikke p√• samme vilk√•r og derfor ikke ...
Vis forekomsten
Sundheds- og Ældreministeriet.
Sundheds- og Ældreministeriet har bl.a. Styrelsen for Patientsikkerhed, Statens Serum Institut, Sundhedsstyrelsen og Sexologisk Klinik under sig. Ministeriet er tillige sekretariat for Det Etiske Råd og Den Nationale Videnskabsetiske Komité. Ministeriet har dermed stor betydning i relation til transpersoners ...
Vis forekomsten
Ændringer i regeringen den 2. maj 2018.
Statsminister Lars L√łkke Rasmussen, Venstre, foretog den 2. maj 2018 en √¶ndring af regeringen. * * * Meddelelse om regerings√¶ndringen hos Statsministeriet. √Ündringer i regeringen Minister for fiskeri og ligestilling og minister for nordisk samarbejde Karen Ellemann, uddannelses- og forskningsminister S√łren ...
Vis forekomsten