Udenrigsministeriet (Inkl. ligestilling og nordisk samarbejde samt udviklingssamarbejde)

Vist 138 gange.
Udenrigsministeriet
Asiatisk Plads 2,
1448 K√łbenhavn K.
Tlf. 33920000
um@um.dk

Udenrigsministeriet beskriver deres overordnede opgaver således:
“Udenrigsministeriets opgave er gennem aktivt og engageret diplomati at arbejde for Danmarks interesser og v√¶rdier i forhold til omverdenen p√• en m√•de, der fremmer danskernes frihed, tryghed og velstand samt en mere fredelig og retf√¶rdig verden med udvikling og √łkonomisk v√¶kst for alle.”

Udenrigsministeriet i K√łbenhavn og repr√¶sentationerne i udlandet (det vil sige ambassaderne, generalkonsulaterne, handelskontorerne mv.) varetager Danmarks udenrigspolitik, europapolitik, udviklingspolitik, sikkerhedspolitik, handelspolitik og folkeretlige opgaver i forhold til omverdenen. Det betyder ogs√•, at Udenrigsministeriet og repr√¶sentationerne assisterer danske virksomheder p√• eksportmarkedet og hj√¶lper danskere, der havner i n√łdsituationer i udlandet. Opgaverne l√łses i t√¶t samarbejde mellem ministeriet i K√łbenhavn og repr√¶sentationerne i udlandet.

Udenrigsministeriet st√•r for udarbejdelse af den s√•kaldte “Universal Periodic Review” (UPR) til FN’s Menneskerettighedsr√•d.

Danske repræsentationer i udlandet og om den aktuelle sikkerhedssituation rundt om i verden.

Ministre i de seneste år
Fra Til Minister
27. juni 2019   Jeppe Kofod – Socialdemokratiet – som Udenrigsminister
28. november 2016 27. juni 2019 Anders Samuelsen, Liberal Alliance, som udenrigsminister
2. maj 2018 Karen Ellemann, Venstre, som minister for ligestilling og minister for nordisk samarbejde. Senere også fiskeriminister.
Se nærmere under: Ligestillingsministeriet.
27. juni 2019 Ulla T√łrn√¶s, Venstre, som minister for udviklingssamarbejde.
3. februar 2014 28. november 2016 Martin Lidegaard, Det Radikale Venstre. Ikke medlem af Folketinget
12. december 2013 3. februar 2014 Holger K. Nielsen, Socialistisk Folkeparti
3. oktober 2011 12. december 2013 Villy S√łvndal, Socialistisk Folkeparti
23. januar 2010 3. oktober 2011 Lene Espersen, Det Konservative Folkeparti
27. november 2001 23. januar 2010 Per Stig M√łller, Det Konservative Folkeparti
21. december 2000 27. november 2001 Mogens Lykketoft, Socialdemokratiet
25. januar 1993 30. december 2000 Niels Helveg Petersen, Det Radikale Venstre
10. september 1982 25. januar 1993 Uffe Ellemann-Jensen, Venstre
26. oktober 1979 10. september 1982 Kjeld Olesen, Socialdemokratiet
30. august 1978 26. oktober 1979 Henning Christophersen, Venstre
1. juli 1978 30. august 1978 Anker J√łrgensen, Socialdemokratiet
13. februar 1975 1. juli 1978 K.B. Andersen, Socialdemokratiet
19. december 1973 13. februar 1975 Ove Guldberg, Venstre
11. oktober 1971 19. december 1973 K.B. Andersen, Socialdemokratiet
2. februar 1968 11. oktober 1971 Poul Hartling, Venstre
1. oktober 1967 2. februar 1968 Hans Tabor, Socialdemokratiet
28. november 1966 1. oktober 1967 Jens Otto Krag, Socialdemokratiet
3. september 1962 8. november 1966 Per Hækkerup, Socialdemokratiet
8. oktober 1958 3. september 1962 Jens Otto Krag, Socialdemokratiet
30. oktober 1953 8. oktober 1958 H.C. Hansen, Socialdemokratiet
30. oktober 1950 30. september 1953 Ole Bj√łrn Kraft, Det Konservative Folkeparti
Historisk
  • Efter folketingsvalget den 19. juni 2015 dannede Lars L√łkke Rasmussen den 28. juni 2015 en ren Venstreregering.
  • Den 28. november 2016 dannede Lars L√łkke Rasmussen sin regering III med deltagelse af Liberal Alliance og Det Konservative Folkeparti.
    Herunder blev Karen Ellemann, Venstre udn√¶vnt til minister for ligestilling og minister for nordisk samarbejde, og Ulla T√łrn√¶s, Venstre, som udviklingsminister, som begge blev placeret under Udenrigsministeriet.