Helle Thorning-Schmidt. Socialdemokratiet.

Vist 275 gange.

Helle Thorning-Schmidt
Helle Thorning-Schmidt
Helle Thorning-Schmidt. Socialdemokratiet.
Født den 14. december 1966 i Rødovre.
Datter af pensioneret lektor og cand.oecon. Holger Thorning-Schmidt og pensioneret kontorchef Grete Thorning-Schmidt.
Gift med Stephen Kinnock.

År Erhverv og politisk karriere
3. oktober 2011 – Statsminister.
13. november 2007 – Folketingsmedlem for Socialdemokratiet i Københavns Storkreds.
8. februar 2005 til 13. november 2007 Folketingsmedlem for Socialdemokratiet i Østre Storkreds.
12. april 2005 – Formand for Socialdemokratiet.
2003 – Kandidat for Socialdemokratiet i Østerbrokredsen.
1999 – 2004 Medlem af Europa-Parlamentet.
År Uddannelse
1997 – 1999 International konsulent, LO.
1994 – 1997 Leder af Socialdemokratiets sekretariat i Europa-Parlamentet.
1992 – 1993 MA i europĂŚiske studier, Europakollegiet.
1987 – 1994 Cand.scient.pol, Københavns Universitet.