Morten Østergaard, Det Radikale Venstre

Vist 181 gange.

Morten Østergaard
Morten Østergaard
Morten Østergaard, Det Radikale Venstre
Født den 17. juni 1976 i Aarhus.
Søn af overlÌge i kardiologi, dr.med. Bent Østergaard Kristensen og lektor Ingrid Bayer Kristensen.

År Erhverv og politisk karriere
2. september 2014 – 28. juni 2015 Økonomi- og indenrigsminister
September 2014 – 2. september 2014 Politisk leder for Radikale Venstre
August 2014 Formand for Radikale Venstres folketingsgruppe
3. februar 2014 til 2. september 2014 Skatteminister
3. oktober 2011 til 3. februar 2014 Minister for forskning, innovation og videregĂĽende uddannelser
2007 til 2011 NĂŚstformand for Radikale Venstres folketingsgruppe
13. november 2007 – Folketingsmedlem for Radikale Venstre i Østjyllands Storkreds
2007 – Kandidat for Radikale Venstre i Århus Østkredsen
2006 – Medlem af gruppeledelsen
8. februar 2005 til 13. november 2007 Folketingsmedlem for Radikale Venstre i Århus Amtskreds
26. januar 2004 til 1. februar 2004 Midlertidigt folketingsmedlem for Radikale Venstre i Århus Amtskreds
25. januar 2003 til 31. januar 2003 Midlertidigt folketingsmedlem for Radikale Venstre i Århus Amtskreds
2002 til 2005 NĂŚstformand for Radikale Venstre
20. april 2002 til 26. april 2002 Midlertidigt folketingsmedlem for Radikale Venstre i Århus Amtskreds
21. januar 2002 til 27. januar 2002 Midlertidigt folketingsmedlem for Radikale Venstre i Århus Amtskreds
2001 til 2005 Markedschef, Dafolo A/S, Århus
1999 til 2006 Kandidat for Radikale Venstre i Århus Vestkredsen
År Uddannelse
1997 til 2006 Statskundskab, Aarhus Universitet
1993 til 1996 Risskov Amtsgymnasium
1992 til 1993 Conval High School, USA
1981 til 1992 Jellebakkeskolen, Risskov

Biografiske oplysninger om Morten Østergaard hos Folketinget.