Børne- og Undervisningsministeriet.

Vist 208 gange.
Børne- og Undervisningsministeriet
Frederiksholms Kanal 21,
1220 København K.
Tlf.: 33925000
sm@sm.dk

Børne- og Undervisningsministeriet har det overordnede ressortansvar for:
dagtilbudsomrĂĽdet,
grundskole,
ungdomsuddannelser og
voksenuddannelser.

Ministre i de seneste ĂĽr
Fra Til Minister
27. juni 2019   Pernille Rosenkrantz-Theil – Socialdemokratiet som Børne- og undervisningsminister
28. november 2016 27. juni 2019 Mai Mercado – Konservative – som Børne- og Socialminister.
28. juni 2015 28. november 2016 Karen Ellemann – Venstre – som Social- og Indenrigsminister.
3. februar 2014 19. juni 2015 Manu Sareen – Det Radikale Venstre – minister for børn, ligestilling, integration og sociale forhold
9. august 2013 3. februar 2014 Annette Vilhelmsen – SF – som social-, børne- og integrationsminister
3. oktober 2011 9. august 2013 Karen Hækkerup – Socialdemokraterne – som social- og integrationsminister
3. oktober 2011 9. august 2013 Christine Antorini – Socialdemokraterne – som børne- og undervisningsminister i Børne- og Undervisningsministeriet

Historisk
  • Da Mette Frederiksen efter folketingsvalget den 19. juni 2019 dannede regering den 27. juni 2019 blev undervisningsomrĂĽdet samlet med børneministeriet. Socialministeriet blev flyttet og sammenlagt med Indenrigsministeriet.
  • Social-, Børne- og Integrationsministeriet blev dannet den 9. august 2013 ved statsminister, Helle Throning Schmidts regeringsrokade, hvor børneomrĂĽdet blev overført fra Børne- og Undervisningsministeriet, hvor det havde hørt hjemme fra den 3. oktober 2011.
  • I forbindelse regeringsomlĂŚgningen den 3. februar 2014, som statsminister Helle Thorning-Schmidt, Socialdemokraterne foretog pĂĽ grund af, at Socialistisk Folkeparti (SF) udtrĂĽdte af regeringen den 30. januar 2014, blev Ligestillingsafdelingen i Ligestillings- og Kirkeministeriet nedlagt. Ligestillingsafdelingen med tilhørende sagsomrĂĽdet blev overført til Social-, Børne- og Integrationsministeriet, der samtidig blev ĂŚndret til: Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Sociale Forhold.
  • Den 28. juni 2015 dannede Lars Løkke Rasmussen en ren Venstreregering efter folketingsvalget den 19. juni 2015.
    Social-, Børne- og Integrationsministeriet blev herunder omdannet til Social- og Indenrigsministeriet.
  • Den 28. november 2016 dannede Lars Løkke Rasmussen sin regering III med deltagelse af Liberal Alliance og Det Konservative Folkeparti.
    Herunder blev Social- og Indenrigsministeriet omdannet til Børne- og Socialministeriet.