Social- og Indenrigsministeriet.

Vist 571 gange.
Social- og Indenrigsministeriet
Slotsholmsgade 10,
1216 København K.
Tlf. 72282400

Under Social- og Indenrigsministeriet hører bl.a. statsforvaltningerne, overvügning af dansk og international økonomi, tilsyn med kommunerne og regionerne, Danmarks Statistik, Det Centrale Personregister (CPR-kontoret) og Ankestyrelsen.
Bl.a. følgende love henhører under ministeriet: CPR loven og Navneloven.

Ministre
Fra Til Minister
27. juni 2019   Astrid Krag – Socialdemokratiet – som Social- og indenrigsminister
28. november 2016 27. juni 2019 Simon Emil Ammitzbøll – Liberal Alliance – som økonomi- og indenrigsminister.
19. juni 2015   Nedlagt.
2. september 2014 19. juni 2015 Morten Østergaard – Det Radikale Venstre – som økonomi- og indenrigsminister.
3. oktober 2011 2. september 2014 Margrethe Vestager – Det Radikale Venstre – som økonomi- og indenrigsminister.
Afgik for at blive kommissĂŚr i Europa-Kommissionen.

Historisk
  • Da Mette Frederiksen efter folketingsvalget den 19. juni 2019 dannede regering den 27. juni 2019 blev Økonomiministeriet nedlagt.
    Socialministeriet, som hidtil havde hørt sammen med Børneministeriet, blev flyttet derfra og sammenlagt med Indenrigsministeriet.
  • Ministeriet blev oprettet den 3. oktober 2011 i forbindelse med, at Helle Thorning-Schmidt efter folketingsvalget dannede regering. Ministeriet fik overført sagsomrĂĽdet fra sager fra de hidtidige Økonomi- og Erhvervsministeriet, Indenrigs- og Sundhedsministeriet, Finansministeriet og fra It- og Telestyrelsen.
  • Efter folketingsvalget den 19. juni 2015 dannede Lars Løkke Rasmussen den 28. juni 2015 en ren Venstreregering.
    Dette ministerium blev opdelt, idet:
    • Økonomidelen gik i alt vĂŚsentlighed til Finansministeriet.
    • Indenrigsdelen gik til Social- og Indenrigsministeriet.
  • Den 28. november 2016 dannede Lars Løkke Rasmussen sin regering III med deltagelse af Liberal Alliance og Det Konservative Folkeparti. Herunder blev Økonomi- og Indenrigsministeriet genoprettet.